پیشینه صنعت چینی

پیشینه صنعت چینی

صنعت چینی و شیشه در ایران از پیشینه زیادی برخوردار است. از سالیان دور که محصولات این صنعت به روش های سنتی به تولید می رسید تا چند دهه اخیر که با رشد فناوری و استفاده از روش های نوین، می توان گفت انقلابی در این صنعت بوقوع پیوسته است.  پیشینه صنعت جدید چینی در ایران به حدود 50 سال می رسد و در این مدت این صنعت رشدی بیش از1500 درصد داشته است، در سال های پیش از انقلاب به جز واحدهای تولید شیشه و بلور که گستردگی بیشتری در کشور داشند، چند واحد واحد چینی سازی در سه استان کشور فعالیت داشتند که این تعداد امروزه به حدود 40 واحد بزرگ رسیده است. میزان تولید سالانه صنایع چینی خانگی و هتلی ایران بیش از یکصد هزار تن است که مربوط به واحدهای فعال می باشد.

صادرات

طی 20 سال گذشته صنعت چینی و بلور ایران به رغم فشارهای ناشی از مشکلات اقتصادی و رقابت غیرمنصفانه ظروف مشابه (یک بار مصرف، ملامین و ظروف شیشه ای که از نظر بهداشت جهانی به مصرف کننده نیز توصیه نمی شود) صادرات این محصولات رشد مناسبی را داشته است.

براساس آمادر موجود صادرات صنعت چینی ایران حدود ده هزار تن در سال است که این رقم تنها کمتر از 10 درصد میزان تولید می باشد. پایین بودن نسبت صادرات محصولات چینی و بلور در مقایسه با ظرفیت های تولید در کشور، عمدتا ناشی از اشباع بازارهای جهانی با تولیدات ارزان قیمت کشور چین است و فقط بعضی از واحدها که دارای کیفیت بسیار بالا هستند و امکان رقابت با با برندهای خارجی را دارند، قادر به صادرات هستند.

کارشناسان و دست اندرکاران صنعت چینی و بلور کشور معتقدند با توجه به ظرفیت ها تولیدی، کیفیت محصولات و شرایط منطقه ای و جهانی، امکان گسترش صادرات این بخش از صنعت ایران به بازارهای جهانی وجود دارد

و در صورت حمایت بخش خصوصی و نیز اجرای برنامه های توسعه ای و استفاده از فناوری های نوین روز در تولید، به رغم رقابت سنگین در بازار جهانی و منطقه ای ، کسب سهم بیشتری از بازار جهانی توسط صنایع چینی ایران امکان پذیر است تا سهم ایران از رقم کمتر از 5 درصدی فعلی افزایش یابد. وجود بازارهای هدف در کشورهای همجوار ایران می تواند زمینه ساز صدور خدمات و محصولات این صنایع گردد.

صنعت چینی پس از انقلاب

صنعت شیشه و چینی در کشورمان خوشبختانه طی سالهای گذشته از رشد کمی و کیفی مناسبی برخوردار شده اند و ظرفیت بالایی در جهت تامین مصرف داخلی و نیز صادرات محصولات متنوع آن وجود دارد.

براساس برآوردهای صورت گرفته، در حال حاضر بالغ بر 250 شرکت و واحد تولیدی بزرگ و صدها واحد کوچکتر در این صنعت فعال هستند که بالغ بر 100 شرکت آن در زمره واحدهای تولیدی بزرگ با تولید قابل توجه به شمار میروند و تعداد زیادی از آنان، بخشی از تولید خود را به کشورهای دیگر صادر می کنند. برای مثال برندهایی مانند چینی اصفهان، چینی اسپیدار، چینی طوس، تقدیس، مقصود، پردیس، البرز، مهفام، نور، ونوس، پارس بلور، الماس کاران، بهنام، چینی پارس، چینی کاشان، صدف، جهان نما، چینی زرین، چینی مرجان، پارس بلور، تک، پانیذ، خزر، میلاد، تابان، جهان کریستال، کریستال ایران، کریستال گستر ، بلور همدان و دهها تولیدی دیگر که در بخش صادرات نیز فعال هستند.